Круглий стіл: «Бабин Яр: трагедія, пам’ять, попередження».
Наприкінці вересня відбувся круглий стіл: «Бабин Яр: трагедія, пам’ять, попередження».
Організатор: Укрінформ, Асамблея Національностей України, Єврейський Форум України, ВБФ «Заради тебе».
Учасники:
Ровшан Тагієв — голова Асамблеї Національностей України;
Аркадій Монастирський — президент Єврейського Форуму України;
Юлія Гольденберг — директор Всеукраїнського благодійного фонду «Заради тебе»;
Олександр Найман — виконавчий директор «Академії історії та культури євреїв ім. Шимона Дубнова»;
Ашот Аванесян — голова Ради національно-культурних громад;
Михайло Ямненко, Президент ВГО «Міжнародна Академія козацтва», президент «Національної ради козаків України»;
Борис Глазунов, директор Національного історико-меморіального заповідника Бабин Яр
Під час круглого столу обговорювалися кроки, щодо вирішення вищезазначених проблем та заходи задля збереження толерантного мультикультурного та багатонаціонального суспільства, що було притаманне Україні.
У роботі круглого столу взяли участь вчені, історики, правозахисники, представники громадськості, дипломати, представники влади, журналісти.
Козаки України готові охороняти Національний історично-меморіальний заповідник Бабин Яр, якщо надійде така пропозиція.
Про це сказав Президент ВГО «Міжнародна Академія козацтва», президент «Національної ради козаків України» Михайло Ямненко.
Ямненко зауважив, що акти вандалізму не повинні більше повторюватись на місці вбивства десятків тисяч євреїв, українців, військовополонених.
У свою чергу директор ВБФ «Заради тебе» Юлія Гольденберг зауважила, що Бабин Яр — це найбільша дитяча могила часів Другої світової війни, це не лише трагедія єврейського народу, це трагедія всієї України, бо тут відбувалися розстріли українських націоналістів, військовополонених протягом окупації Києва. «Тому потрібен музей, який би розповів наступним поколінням, нашим дітям, що саме відбулось у Бабиному Яру. Сподіваюся, що на 75-у річницю трагедії ми зустрінемось у приміщенні Музею, де вшануємо пам’ять загиблих», — підкреслила Гольденберг .
Єврейські організації України звернулись із закликом до керівництва країни посприяти у питанні відкриття Музею Голокосту в Бабиному Яру в Києві до 75-річниці трагедії, сказав президент Єврейського Форуму України Аркадій Монастирський.
«Музей Бабиного Яру має з’явитись у Києві до 75-ї річниці трагедії. З початку розстрілів минуло 74 роки, але досі в Києві не існує музею, який би нагадував людям про цю жахливу трагедію», — сказав Монастирський і звернувся у цьому зв’язку до керівництва держави посприяти у питанні відкриття музею.
Він зазначив, що сьогодні в Бабиному Яру та поблизу нього встановлено 25 пам’ятників, створено Національний історико-меморіальний заповідник, в якого немає огорожі, свого приміщення на території заповідника, відеокамер. Через це Бабин Яр не залишають без уваги вандали. Так, у вересні на Менорі з’явилася свастика, а напередодні Нового єврейського року в ніч на 13 вересня невідомі за допомогою автомобільних шин пам’ятник підпалили. «Це не тільки приниження єврейського народу, це приниження для всієї країни та влади», — наголосив Монастирський.
У свою чергу директор Національного історико-меморіального заповідника Бабин Яр Борис Глазунов зауважив, що вже розроблений генеральний план облаштування території, є передпроектні пропозиції щодо Меморіального музею, розроблений проект Алеї праведників, яку за рік можна збудувати. Він зауважив, що все це реально зробити до 75-ї річниці трагедії. Він також підкреслив, що територію заповідника необхідно огородити для того, щоб акти вандалізму не повторювались.
Учасники круглого столу прийняли резолюцію та підписали звернення до Президента та Прем’єр Міністра України, Спікера та депутатів Верховної Ради України.
Київ, 21 вересня 2015 року
Звернення єврейських громадських організацій та об’єднань України
Останній акт жорстокого вандалізму на місці вбивства десятків тисяч євреїв в Бабиному Ярі – це не тільки публічна образа честі і гідності єврейського народу, але й приниження для всієї країни та її влади, бездіяльність якої стала причиною цього та багатьох інших актів наруги в Києві та інших містах України.
Ми вимагаємо негайних та ефективних дій з метою запобігання актам вандалізму в майбутньому, посилення кримінальної відповідальності за вандалізм та покарання організаторів та виконавців цього злочину. Хочемо нагадати, що акти вандалізму в Бабиному Ярі та інших місцях – це тільки видима частина набагато більшої проблеми наруги над сотнями місць масових вбивств євреїв, розкиданих по всій країні.
Досить прохолодна реакція громадянського суспільства та засобів масової інформації, повна відсутність відгуку влади, правоохоронних органів на події у Бабиному Ярі – все це яскраво свідчить про серйозні проблеми в усвідомленні наймасштабнішої трагедії, яка сталась з євреями України в роки Голокосту.
Напередодні річниці трагічних подій у Бабиному Ярі та найважливішого дня в єврейському календарі, ми закликаємо Президента України, Спікера та депутатів Верховної Ради України, Голову Київської державної адміністрації, керівників правоохоронних органів, політичні партії та організації громадянського суспільства приділити особливу увагу проблемі охорони спокою та пам’яті наших безневинно убитих братів і сестер.
РЕЗОЛЮЦІЯ
Асамблея Національностей України спільно з ВБФ «Заради тебе» та Єврейським Форумом України провели круглий стіл
до 74-річниці трагедії у Бабиному Ярі
«Бабин Яр: трагедія, пам’ять, попередження».
Захід відбувся 28 вересня 2015 року о 15:00 у приміщенні «Укрінформ»
У роботі круглого столу взяли участь вчені, історики, правозахисники, представники громадськості, дипломати, представники влади, журналісти.
За результатами роботи ми, Учаснки Круглого Столу, прийняли цю Резолюцію, яку буде напрвлено до Президента України, Прем»єр-міністра та Голови Верховної Ради України
Під час обговорювання ситуації, що склалась навколо Бабиного Яру та для вирішення проблем Національного історично-меморіального заповідника Бабин Яр, ми пропонуємо наступне:
1) Створення Міжнародного комітету для сприяння розвитку Національного історично-меморіального заповідника «Бабин Яр»
2) Повністю виконати рекомендації Постанови Верховної Ради від 5 липня 2011 року № 3560-VI «Про сімдесятиріччя трагедії Бабиного Яру» (долі — Заповідник), якою передбачено, зокрема, передачу Національному історично-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» будівлю за адресою: м. Київ, вул.. Мельникова, 44 (колишня контора єврейського цвинтаря). Ця будівля, яка є пам’яткою культури, під сучасну пору не використовується.
3) Сприяти реалізації проекту реконструкції Заповідника (наказ Мінкульту України №1367). Цей проект містить План організації території Заповідника «Бабий Яр», розроблений Держпідприємством «Всеукраїнський науково-методичний і дослідно-інформаційний центр архітектурної спадщини».
4) Відкрити у Національному музеї історії України постійно діючу виставку «Історія та культура євреїв України». Ця виставка, виготовлена Єврейським фондом України, демонструвалась у Ізраїльському культурному центру (м.Київ), Верховній Раді України, Національному музеї історії України та інших музеях.
5) Встановити вказівники напряму руху у районі Бабиного Яру для полегшення орієнтування для туристів, жителів Києва та гостей столиці;
6) Взяти за основу музею Бабиного Яру та Голокосту проект Лариси Скорик, що був затверджений міністерством культури України;
7) Україна має вступити в Task Force International Holocaust Education — міжурядової організації, створеної в 1998 році на підставі Декларації Стокгольмського міжнародного форуму по Холокосту, цілями якої є об’єднання зусиль та координація між політичними лідерами в процесі освіти, збереження пам’яті проведення досліджень за тематикою Голокосту.
Підписи організацій, які підтримують вищезазначену Резолюцію, прийняту за результатами Роботи Круглого Столу «Бабин Яр: трагедія, пам’ять, попередження».:
1. Асамблея Національностей України
2. Всеукраїнський Благодійний Фонд «Заради Тебе»
3. Єврейський Форум України
4. Рада національно-культурних товариств.
5. Рада старейшин України
6. ВГО «Міжнародна Академія козацтва»
7. Український єврейський комітет