Вшанування Праведників Миру у Верховній Раді

Всеукраїнський Благодійний фонд «Заради тебе» відомий не тільки тим, що надає допомогу малозабезпеченим верствам населення, а також активно організує заходи присвячені міжконфесіональному діалогу, толерантності у сучасному суспільстві, збереженню історичної пам’яті. Особливе місце серед проектів фонду займає піклування про Праведників. Цим видатним людям фонд не тільки надає соціальну допомогу, але й регулярно проводить заходи спрямовані на вшанування їх подвигу. Під час таких подій Праведники, які мешкають у різних, віддалених один від одного куточків Києва мають можливість поспілкуватися, розповісти про те, що їх турбує, обговорити із представниками ВБФ «Заради тебе» свої проблеми. Згадуючи минуле, вони стурбовано розповідають, що на фоні розвитку країни час від часу все ще виникають випадки антисемітизму, ксенофобії, замовчування та спотворення історичних фактів.
1 2 3
Саме тому, дізнавшись, що Білоцерківська Єврейська Громада «Міцва» ініціювала створення документально-художнього фільму «Біла Церква. Шоа. Розстріляне дитинство», представники фонду не змогли залишитись осторонь та запропонували свою допомогу та фінансову підтримку у тиражуванні та розповсюдженні фільму. З нагоди виходу першого накладу було вирішено організувати спеціальний захід. Ідею підтримали і представники української влади, таким чином подія відбулася в конференц-залі Верховної Ради України.
5 6 7
17 травня відбувся урочистий захід з вшанування Праведників народів світу, Праведників України та Бабиного Яру та дітей Праведників, якими ризикували під час окупації, та презентація фільму. У заповненому вщент залі одночасно зібрались представники різних депутатських фракцій, дипломати із Ізраїлю, США, Німеччини та Литви, релігійні лідери усіх конфесій та звісно організатори заходу співробітники ВБФ «Заради тебе» та «Міцви». Але найбільш почесними та поважними у цей день були Праведники. Хвича Мепарашвілі, Голова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Грузією, та Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс у своїх промовах зазначили важливість вшанування людей, які ризикуючи своїм життям допомагали іншим, не звертаючи уваги ні на їх національність, ні на релігійні погляди. Присутні в залі Радник Посольства Ізраїлю в Україні Генадій Поліщук, постійний заступник посла Німеччини в Україні Вольфганг Бінзайль та представник Посольства США Пем Тремонт також висловили необхідність проведення заходів, на яких нагадують жахливі факти з минулого, щоб більше ніколи подібне не могло повторитися. Дивлячись фільм, про те, як у 1941-1942 року фашисти знищували єврейське населення невеликого містечка неподалік Києва та про людей, які рятували своїх сусідів, друзів, а під час і незнайомих їм людей, більшість присутніх не стримували сліз. Після перегляду відбулася молитва за всіх загиблих, яку зачитав головний рабин України Моше Реувен Асман, традиційну поминальну молитву «Ель малє рахамім» виконав рабин Рафаель Рутман, а головний рабин Києва і України громад прогресивного юдаїзму Олександр Духовний промовив молитву за мир в Україні. Отець Георгій Коваленко (УПЦ) та Отець Ігор Шабан (УГКЦ) висловили слова подяки Праведникам та помолились за їх здоров’я. Депутати Верховної Ради були настільки вражені реалістичністю побаченого, що миттєво, під час заходу пообіцяли допомогу у створенні і встановленні пам’ятника дітям — жертвам Голокосту у Білій Церкві. Всі вони запевнили, що своєю діяльністю будуть наполегливо боротися із проявами національної та расової ненависті, запобігати існуванню нетерпимості та зневаги до національних меншин України. До цього ж закликала і Співголова робочої групи Єврейського дипломатичного корпусу Всесвітнього єврейського конгресу Вікторія Годік. По завершенні заходу керівник ВБФ «Заради тебе» Юлія Гольденберг та виконавчий директор Громади «Міцва» Нателла Андрющенко запевнили, що це не останній спільний проект та провели перемовини з народними обранцями щодо подальшої співпраці.
7 8 9
Сам факт проведення такого заходу за підтримки народних обранців у Верховній Раді України говорить сам за себе. Тема Голокосту та реальної історії жахливого ХХ сторіччя не є занедбаною та замовчаною в сучасній мультикультурній європейській Україні.
Ця подія була б неможлива без підтримки англійського благодійного фонду «ВЄД», який є давнім та надійним партнером ВБФ «Заради тебе».
11 12 13

14 15 16